Moždani udar može značajno narušiti fizičko zdravlje pacijenta. Nakon pretrpljenog moždanog udara dolazi do gubljenja sposobnosti za obavljanje različitih aktivnosti koje zahteva svakodnevni život, te je neophodna rehabilitacija koja je jedan od najčešćih razloga smeštanja pacijenta u privremeni smeštaj odnosno starački dom.
Kod pacijenata koji pretrpe moždani udar dolazi do velikih oštećenja ćelija mozga, a samim tim i do poremećenih funkcija mozga koji je upravljač kompletnog našeg tela. Moždani udar u zavisnosti od njegove jačine može dovesti do delimične ili potpune paralize i baš zbog toga je rehabilitacija pacijenta nakon moždanog udara odnosno fizikalna terapija od ključnog značaja.
Šta je moždani udar?
Kako nastaje moždani udar? Moždani udar nastaje usled oštećenja odnosno zapušenja krvnih sudova mozga što dovodi do otežanog opskrbljivanja mozga kiseonikom i hranjljivim materijama. Zbog takvog poremećaja određeni deo mozda prestaje da funkcioniše što dovodi do neuroloških promašaja i zabuna. Pored naziva moždani udar u razgovoru sa vašim lekarom ili u literaturi susrešćete se i sa terminom moždana kap, šlog, infarkt mozga. Promena na ovom delu tela je nažalost veoma česta i pogađa veoma veliki procenat stanovništva, ali važno je znati da čak dve trećine populacije prežive šlog i rehabilitacijom mogu bitno uticati na poboljšanje svog stanja ili čak potpuni oporavak. Prema načinu nastanka moždanog udara poznate su dve vrste, a to su ishemijski moždani udar koji je posledica zapušenja krvnog suda i hemoragijski moždani udar koji nastaje zbog krvarenja odnosno prskanja krvnog suda u mozgu i oko njega.
Moždani udar uzrok?
Svakodnevnim aktivnostima, načinom života i navikama, ishranom, preventivnim pregledima i generalno aktivnim vođenjem računa o zdravlju našeg tela možemo značajno doprineti smanjenju ili potpunom neutralisanju rizika od moždanog udara. Gojaznost, pušenje, konzumiranje alkohola i droga su prema statistikama česti okidači koji vode ka moždanom udaru. Svakako postoje izvesni faktori rizika na koje ne možemo mnogo ili uopšte uticati kao što su pol, godine, dijabetes, poremećen holesterol, srčana aritmija, hipertenzija, aneurizme ili jednostavno genetske predispozicije.
Moždani udar simptomi
Naš organizam nam svakako može dati izvesne naznake i signale da je trenutno stanje tela pred stupanjem moždanog udara, a kao najčešći mogu se izdvojiti:
- Slabost i dezorjentisanost
- Utrnuće ili oduzetost jedne strane tela, naročito lica
- Zamućenost i gubitak vida, vrtoglavica
- Otežan govor
- Pojava naglih i veoma jakih glavobolja
- Gubljenje ravnoteže i koordinacije pokreta
Moždani udar posledice
U zavisnosti od jačine moždanog udara i stepena oštećenja moždanih ćelija ovise i posledice koje nastupaju posle moždanog udara. Najistaknutije i najčešće posledice nakon moždanog udara su nepokretnost (paraliza) i slabost udova, bol. Zbog navedenog dolazi do poremećaja ravnoteže i otežanog držanja tela pacijenta te je iz tog razloga, pored lekova, neophodna i fizikalna terapija.
Oporavak posle moždanog udara. Šta predstavlja rehabilitacija nakon moždanog udara?
Najčešće pitanje pred kojim se nalazi pacijent i njegova porodica nakon moždanog udara je koliko dugo i kako će izgledati sam proces oporavka i koje su prognoze lekara o samom stepenu oporavka. Rehabilitacija nakon moždanog udara je proces kojem je u potpunosti potrebno da se posveti pacijent, ali i porodica i prijatelji na koje takođe promene životnih navika pacijenta nadalje utiču. Sama brzina oporavka dosta zavisi od stepena i težine moždanog udara, ali i od redovnog uzimanja terapije, redovnog pristupanja fizikalnim vežbama, kao i volji samog pacijenta, te je veoma bitno ohrabrivanje i podrška okruženja i lekarskog osoblja doma za stare Nana koji prate oporavak i adekvatno vode pacijenta ka postizanju pozitivnih rezultata, a sve sa ciljem vraćanja u neometano obavljanje svakodnevnih životnih aktivnosti. Rehabilitacija nakon moždanog udara je pristupanje dugom procesu fizikalne i logopedske rehabilitacije, pa kako bi isti bio sažet, aktivan i bez prekida, adekvatno praćen od strane fizioterapeuta, često je privremeno smeštanje u starački dom najprikladnija odluka.
Rehabilitacija nakon moždanog udara prevashodno podrazumeva:
- Ponovno učenje izgubljenih veština
- Vraćanje fizičkih funkcija kao što su pokreti ili govor
- Osamostaljivanje radi zadovoljavanja svakodnevnih potreba i što lakšeg obavljanja obaveza pacijenta
Rehabilitacija predstavlja spregu i dobru komunikaciju pacijenta, neurologa, fizioterapeuta, logopeda i ostalog medicinskog osoblja doma za stara lica Nana.
Ono gde se uloga smeštanja pacijenta u starački dom, odnosno u zatvoreni sistem gde je sve podređeno oporavku pacijenta, posebno ističe je činjenica da su takođe veoma važne posledice moždanog udara depresija, velike promene raspoloženja, emocionalne izmene. U sistemu gde nudimo pažnju, psihološku podršku, druženje, aktivnosti prilagođene vašem stanju tela mnogo lakše pervazilazite razdražljivost, neraspoloženje, učite kontrolu emocija.
Koliko dugo traje proces rehabilitacije posle moždanog udara?
Koliko će vremena biti potrebno pacijentu da povrati neke od funkcija izgubljenih usled moždanog udara je vrlo individualno i zavisi od jačine moždanog udara i opšteg stanja pacijenta. Obzirom da u domu za stare Nana pacijent dobija svakodnevni i kontinuirani tretman najčešće se primenjuje preporučena mera vežbi koje traju oko 45 minuta 5 dana u nedelji. Bitno je istaći da medicinsko osoblje doma za stare Nana uvek prati tempo koji pacijent može da podnese kao i maksimalno trajanje dnevne terapije u toku koje se pacijent oseća prijatno, pa ovakvim pristupom pozitivne rezultate je moguće postići već posle nekoliko meseci.
Pročitajte i proceduru za prijem u Dom za stare Nana.