Prelom kuka, kao i stanje nakon moždanog udara zahtevaju rehabilitaciju pacijenata što je jedan od najčešćih razloga za privremeni smeštaj u starački dom.
Za prelom kuka je od presudnog značaja, ukoliko je moguće, sprovesti operaciju ugradnje veštačkog kuka. Ova operacija je preduslov uspešne rehabilitacije i povratka normalne pokretljivosti. U slučaju kada operaciju zbog pridruženih bolesti ili opšteg stanja pacijenta nije moguće izvršiti, najčešće nije moguće obezbediti adekvatno zarastanje kostiju koje može dovesti do oslonca na nogu i hoda. U tom slučaju sprovodi se adekvatna nega, obezbeđivanje odgovarajućeg položaja noge i rehabilitacija koja ima za cilj osposobljavanje za kretanje pomoću ortoza-hodalice.
Kako izgleda operacija kuka?
Operacija kuka je procedura koja pripada grani medicine ortopedija, sprovodi je lekar ortoped kada bolni i prelomljen zglob i kost zameni veštačkim. U zavisnosti od stepena oštećenja ovog najvećeg zgloba u ljudskom telu, lekar ortoped donosi odluku o načinu lečenja, a ukoliko ni jedna terapija ne doprinese poboljšanju stanja pacijentovog kuka sledi totalna ili parcijalna zamena kuka.
Samoj operaciji osoblje pristupa sa velikom pažnjom i poštujući sve važne protokole koji se zasnivaju na planiranju operacije, predoperativnoj pripremi pacijenta, modernim implantima i najvažnije rehabilitaciji nakon ugradnje veštačkog kuka. Operacija se obavlja pod totalnom ili lokalnom anestezijom, a mnogim pacijentima je važno i koliko traje operacija kuka, a to je od 30 do 60 minuta u zavisnosti individualne situacije.
Šta je artroplastika?
Artroplastika kuka je upravo zamena kuka sa veštačkim, odnosno jedan od naziva otklanjanja oštećenih delova kuka i zamena veštačkim materijalima, a sve sa ciljem otklanjanja bola u tom predelu tela pacijenta i vraćanja pokretljivosti. Često se postavlja i pitanje šta je endoproteza, a to je najlakše objasniti ovako: ako vas boli zglob, konkretno kuk i morate izvršiti operaciju istog biće vam potreban zglob od veštačkog materijala, odnosno endoproteza, a lekar ortoped će uspešno izvršiti zahvat i proceduru koja se naziva artroplastika odnosno oblikovanje zglobova.
Trajanje veštačkog kuka – koliko traje proteza kuka?
Svi pacijenti koji tokom operacije i srastanja nisu imali komplikacije, koji su ugradili kvalitetan kuk, koji su pratili i poštovali savete lekara i kompletnu proceduru rehabilitacije mogu neometano da obavljaju svakodnevne aktivnosti 20-30 godina sa istim kukom.
Prelom kuka, operacija i rehabilitacija
Naime, proces rehabilitacije posle ugradnje veštačkog kuka je možda čak i najvažniji korak ka vraćanju vašim normalnim svakodnevnim obavezama. Rehabilitacija posle operacije kuka zahteva upornost, posvećenost, motivisanost i malo strpljenja, te sa takvim pristupom i saradnjom sa stručnim osobljem doma za stara lica Dom Nana moguće je da se pacijent vrati svojim svakodnevnim aktivnostima već kroz dva meseca. Dakle, šta se dešava posle operacije kuka?
Već prvog dana posle operacije pacijent može da ustane i pokrene se uz pomoć hodalice ili štaka. Uz prve savete fizioterapeuta pacijent može da se kreće i obavlja svakodnevne aktivnosti u prostoru u kom živi bez bojazni od oštećenja kuka, pada, preloma ili bola. Jedan od važnih saveta je da, u prvim danima nakon operacije, većinu predmeta potrebnih za život i funkcionisanje pacijent postavi u visini kuka kako bi se izbegla potreba za savijanjem i saginjanjem. Naravno, cilj svake post rehabilitacije nakon operacije kuka je pravilno funkcionisanje zgloba, ali i celog tela. Rehabilitacijom se postiže otklanjanje otoka nakon operacije, jačanje okolnih mišića, poboljšanje cirkulacije, vraćanje kontrolisanog hoda bez bola.
Rehabilitacija počinje odmah nakon operacije, od prvog dana, svaka je prilagođenja individui, prati se stanje i tempo pacijenta, intenzivna je od početka do kraja i praksa je pokazala da je proces rehabilitacije najuspešniji u kombinaciji za kineziterapijom. Rehabilitacija, odnosno proces oporavka posle operacije kuka, neminovno zahteva neke promene životnih navika pacijenta. One se mogu svesti na privremenu promenu rasporeda stvari u životnom prostoru, izmena u toaletu i slično, ali i do totalnog prestanka bavljenja sportovima, što je izrazito važno u slučaju zamene kompletnog kuka. Pored volje i želje pacijenta, stručnog vođenja medicinskog osoblja na stepen uspeha rehabilitacije utiču brojni faktori kao što su godine pacijenta, telesna masa, kompletno zdravstveno stanje, pol, itd.
Rehabilitacija pacijenata u Domu Nana
Sve navedeno neminovno ukazuje na to da su operacija kuka i nastavak života posle ugradnje veštačkog kuka apsolutno mogući. Rehabilitacija je čak srž kompletne procedure i lečenja, ali je neizvodljiva bez medicinske pomoći i podrške pacijentu tokom ostatka dana. Prelom kuka odnosno fraktura kuka je ozbiljna povreda. Neminovno je da se, zbog pojave drugih oboljenja, promena u zglobno-koštanoj strukturi, krtosti kostiju, tetiva i hrskavica, češće dešava starijoj populaciji. Iz tog razloga je Dom Nana prilagodio boravak i uslugu za pacijente kojima je potrebna pomoć i nega nakon ovakve intervencije. Osoblje doma za stare je tu da obezbedi sve što je neophodno. Pomoći će u hodanju, pri ustajanju, kupanju, odlasku u toalet i svemu što potrebe pacijenta zahtevaju dok ne bude sposoban da samostalno obavlja svakodnevne aktivnosti.
Pozovite nas i konsultujte se zajedno sa našim osobljem kako da najbrže ponovo sigurno koračate i čvrsto na svojim nogama uživate u starosti.
Pročitajte i proceduru za prijem u Dom za stare Nana.