Prilikom razmatranja opcija o nezi starijih osoba, starački dom je verovatno prvo što Vam može pasti na pamet. Dom za stare je mesto različitih stepena negovanja osoba u trećoj životnoj dobi, a usluge koje su danas dostupne su zaista raznovrsne i složene.
U zavisnosti od procene stepena nege koji je potreban, možete doneti odluku o tome da li je vreme da Vaše najdraže smestite u starački dom ili im je potrebna pomoć samo u vidu dnevnog boravka. Starački domovi mogu biti pravi izbor za starije osobe kojima je potrebna medicinska nega 24h dnevno, kao i za one kojima je potrebna rehabilitaciona nega.
Rehabilitacija tokom boravka u staračkom domu
Iako mnoge starije osobe dugoročno žive u specijalizovanim ustanovama, često im je potreban privremeni boravak u staračkom domu kako bi se oporavili nakon određenog zdravstvenog problema. U tim slučajevima, stariji i njihove porodice mogu izabrati starački dom umesto kućne rehabilitacije, kako bi obezbedili učestaliju negu, bolje i brže rezultate.
Dok programi rehabilitacije kod kuće obično obuhvataju dva ili tri dana lečenja nedeljno, vešte medicinske ustanove se razlikuju po tome što starijim osobama omogućavaju pristup terapijama gotovo svakodnevno.
Da li je budućem korisniku potrebna 24h nega koju pruža dom za stare?
Ukoliko Vašim najstarijim članovima porodice zdravlje ubrzano opada ili im je, recimo, invaliditet napredovao do te mere da im je ugrožena bezbednost, a Vi ne možete da zadovoljite sve njihove potrebe – vreme je da počnete da razmišljate i istražujete mogućnosti staračkih domova.
Često se potreba javlja kada zdravstveni uslovi postanu previše složeni ili iscrpljujući za druge. U takvim slučajevima veliku i važnu ulogu dobija upravo stručno medicinsko osoblje staračkog doma koje pomaže starijim osobama u svakodnevnim aktivnostima. Osoblje pomaže prilikom konzumiranja lekova, kao i u bilo kojim drugim zdravstvenim tretmanima prema potrebi korisnika doma. Medicinske sestre i lekari brinu o svojim pacijentima u svakom trenutku, dok je starijim osobama čije je zdravlje narušeno u većoj meri, obezbeđen i stalni nadzor.
Za porodice kojima je potrebna dodatna sigurnost i bezbrižnost ili za starije osobe sa nepredvidivim zdravstvenim problemima, ova 24-časovna nega može biti ključna kako za fizički, tako i za mentalni oporavak.
Poželjno je razmatrati mogućnosti staračkog doma ukoliko je:
- Invaliditet Vaše voljene osobe napredovao do te mere da im je bezbednost prilikom samostalnog kretanja ugrožena
- Vaša voljena osoba lutala i se izgubila više puta
- Zdravlje Vaših najdražih u progresivnom pogoršanju
- Potreba Vaših voljenih veća od onih koje mogu biti zadovoljene pri kućnoj nezi
- Dom za stare finansijski pristupačniji od usluga kućne nege
Starije osobe sa složenim, hroničnim bolestima, poput raka i dijabetesa, progresivnim stanjima, poput mišićne distrofije i Parkinsonove bolesti, ili naprednim kognitivnim bolestima, poput Alchajmerove i Huntingtonove bolesti, mogu zahtevati dvadesetčetvoročasovnu negu u staračkom domu. U zavisnosti od stepena nege koji im je potreban, određuju se različite vrste terapija i rehabilitacionih vežbi.
Dakle, pregledi koji utvrđuju da li su Vašoj voljenoj osobi potrebni kateteri, intravenozne injekcije, ventilator ili druga specijalizovana medicinska nega mogu pomoći porodicama da odluče kada će voljenu osobu smestiti u starački dom. Što je veća potreba za zdravstvenom pomoći, ujedno je veća i verovatnoća da je vreme da roditelje smestite u starački dom.
Ako Vaša voljena osoba ima Alchajmerovu bolest ili neki drugi oblik demencije, medicinsko osoblje je obučeno da poveća kvalitet života i smanji uobičajeno, teško demenciono ponašanje, poput besa, agresije ili konfuzije. Njima su, u Domu za stare Nana, obezbeđene stalne konsultacije sa neurologom i neuropsihijatrom u cilju adekvatnog tretmana radi usporavanja bolesti.
Smeštaj i higijena lica sa otežanim kretanjem ili invaliditetom
Odgovor na pitanje “Kada je vreme za starački dom?” može se naći u stepenu mobilnosti starijih osoba. Padovi predstavljaju ozbiljnu, ponekad fatalnu opasnost za starije, ujedno mogu biti i pokazatelj da oni više nisu sposobni da žive bezbedno i samostalno. Medicinsko osoblje staračkog doma može na adekvatan način negovati osobe sa poteškoćama u kretanju, a objekti su projektovani da umanjuju bezbednosne rizike.
U Domu za stare Nana korisnicima koji upotrebljavaju invalidska kolica i ne mogu se prebaciti u krevet ili samostalno koristiti kupatilo, obezbeđen je veći nivo nege, kao što su prevoz i pratnja do lekarskih pregleda, društvenih događaja, itd. Nepokretnim pacijenatima sa razvijenim ranama, koje nastaju najčešće usled ležanja i slabe cirkulacije, obezbeđena je svakodnevna nega i obrada od strane hirurga u cilju sanacije i prevencije komplikacija.
Takođe, medicinsko osoblje doma za stare redovno pomaže pri hranjenju, kao i pri održavanju adekvatne stomatološke higijene, ukoliko je isto potrebno, sa ciljem redovnog čišćenja zuba i drugih tretmana za unapređenje zdravlja zuba kod starijih osoba.