Opcije nege za starije osobe u trećoj životnoj dobi su raznovrsnije nego ikad do sad i zato treba temeljno sagledati sve mogućnosti i doneti odluku o tome šta je najadekvatnije za budućeg korisnika doma i njegovu porodicu.
Za početak, uvek treba krenuti od procene koji stepen nege je potreban i odgovarajući za lice kojem je potrebna nega prema zdravstvenom stanju te osobe.
Starijim osobama je nekad potrebna samo parcijalna odnosno dnevna pomoć za obavljanje aktivnosti u toku dana, kao što je pomoć oko ishrane, kuvanja, praćenja prilikom konzumiranja redovnih terapija, dok je drugoj grupi potreban 24h nadzor, pomoć u kompletnoj organizaciji života i novo mesto koje će nadalje nazivati domom. Iz tog razloga starim licima se često nude usluge takozvanog dnevnog boravka, ali i stalnog života u okviru staračkih domova, te je potrebno napraviti razliku između navedenog i odlučiti se za pravo rešenje.
Koje su ključne razlike između domova koje pružaju dnevnu pomoć i staračkih domova?
Dnevni boravak za stare podrazumeva korišćenje prostora u toku dana, bez prenoćišta u istom. Život uz ukazanu pomoć se u nekim situacijama odnosi i na pomoć u stambenom okruženju, dok se starački domovi smatraju specijalizovanim ustanovama za negu u medicinskom okruženju.
Životu sa podrškom u ustanovama za dnevnu pomoć korisnici pristupaju uz različite nivoe medicinske pomoći u zavisnosti od njihovih individualnih potreba. Shodno tome, ustanova može obezbediti prevoz od i do lekara ili recimo pomoć pri praćenju terapije i uzimanja lekova, zatim pomoć prilikom kupanja ili oblačenja, usluge pranja veša, održavanja domaćinstva i slično. Isto tako, pojedine ustanove imaju organizovane i posebne dnevne boravke za osobe za blagom demencijom i začetkom problema sa pamćenjem, te generalno gledano, dnevne boravke i dnevnu pomoć koriste lica sa solidnim i ne mnogo narušenim zdravstvenim stanjem.
U staračkom domu se, s druge strane, medicinska nega ukazuje 24h i medicinsko osoblje je spremno da usluži i obezbedi sve što potrebe zdravstvenog stanja pacijenta i njegovih hroničnih bolesti zahtevaju. Starački domovi su mesta gde je moguće pružiti rehabilitacionu terapiju, respiratorne tretmane, govorne vežbe i sve vrste lečenja koje dovode do fizičkog oporavka. Prema brzini oporavka i napretku ovisi i dužina ostanka u staračkom domu, te pojedini korisnici relativno brzo napuste dom i vrate se svom prethodnom životnom okruženju, dok drugi ostanu duži vremenski period, što zbog potrebe terapije, što zbog samostalne odluke i želje da starost provedu u miru i u ambijentu gde su okruženi stručnim kadrom, urednim životnim prostorom, organizovanim aktivnostima koje upotpunjuju dan, kao i korisnicima slične životne dobi radi druženja i socijalizacije.
Društvene i fizičke aktivnosti u domu za stare
Brojna istraživanja su ukazala na značaj socijalnih aktivnosti i njihovu direktnu povezanost sa fizičkim oporavkom, te iz tog razloga je ovo sfera života na kojoj je poseban fokus za stanovnike staračkog doma, a u velikoj meri je pažnja ka društvenim aktivnostima usmerena i za korisnike dnevnog boravka.
Većina objekata koji pružaju usluge dnevnog boravka pruža mogućnosti za fizičko vežbanje, kreativno izražavanje i druženje. Duži boravci u staračkim domovima omogućavaju sveobuhvatnije i temeljnije aktivnosti na ovom polju, kao što je organizovanje proslava rođendana, verskih datuma, zabava, radionica, mogućnost volontiranja u zajednici i slično. Starački domovi su i mesta gde se često nude i razni časovi, sa ciljem konstantnog aktiviranja mozga, pamćenja i prihvatanja novih informacija, kao što su časovi umetnosti, hora, kuvanja, obrazovnih kurseva, rada sa životinjama koje oplemenjuju duh i telo.
Kada su fizičke aktivnosti upitanju važno je istaći da su iste uvek pomno ispraćene okom fizioterapeuta koji pomažu licima na rehabilitaciji da steknu snagu, poboljšaju mobilnost i na taj način spreče padove prilikom samostalnog kretanja.
Ishrana u staračkom domu
Prostorije gde su organizovani dnevni boravci korisnicima često nude mogućnost i samostalne pripreme hrane u čajnim kuhinjama sa trpezarijom za konzumiranje obroka, a neke ustanove omogućavaju i uslugu dostave hrane ukoliko je korisnik dnevnog boravka zainteresovan za taj vid ishrane.
U staračkim domovima su organizovane čitave kuhinje sa kuvarima koji vode brigu o svakodnevnoj ishrani korisnika doma, pripremaju domaća kuvana jela, kako za osnovne obroke tako i za užine. Za one kojima zdravstveno stanje zahteva izmenjenu i prilagođenu ishranu izuzetno se vodi računa o pripremanju posebnih jela, kao recimo za dijabetičare ili srčane bolesnike. U zavisnosti od stepena pokretljivosti korisnika staračkog doma, obroci se mogu posluživati u zajedničkoj prostoriji ili u sobama gde borave osobe sa invaliditetom. Licima koja imaju poteškoće u samostalnom konzumiranju hrane medicinsko osoblje doma Nana je dostupno i za tu vrstu pomoći.