Proces odabira, kao i promene staračkog doma može biti izuzetno težak i izazovan za sve članove porodice. Od starijih se zahteva promena lokacije življenja, kao i samog načina življenja, pa se često zanemare njihove potrebe. Promena često nije laka, zato što je prihvatanje novog doma i ljudi u njemu dugačak i nimalo jednostavan proces. Zato, biramo sredinu u kojoj naši najdraži nastavljaju svoj život ispunjen potrebnom negom i pažnjom.
Usluga koju pruža starački dom
U slučajevima kada je Vašim najstarijim članovima potrebna 24h nega, a oni nisu zadovoljni trenutnom zdravstvenom zaštitom, često se donosi odluka o promeni doma za stare. Tada je izuzetno važno pažljivo birati novi dom i obratiti pažnju na atmosferu i ambijent. Vedar duh, strpljenje, kao i stručnost osoblja bi trebalo da budu ključni u odabiru novog mesta za život za korisnike domova. Ambijent, takođe, čini veoma važnu stavku i mora biti prilagođen starijima i svim njihovim potrebama, stoga mora biti istog kvaliteta ili bolji nego prethodni. Na taj način korisnicima se olakšava prelazak iz jednog doma u drugi, a i lakše se prihvata nova sredina.
Medicinsko osoblje i lekari u domu Nana brinu o svojim pacijentima u svakom trenutku, dok je starijim osobama čije je zdravlje narušeno u većoj meri, obezbeđen i stalni nadzor. Korisnicima su na raspolaganju specijalisti interne medicine, urgentne medicine, onkologije i radiologije, koji su detaljno upoznati sa zdravstvenim stanjem svih korisnika, kao i veliki broj medicinskih sestara i negovateljica koje 24h vode računa pacijentima i njihovim potrebama.
Stručna pomoć za posebne situacije
Kada su zdravstveni problemi koji otežavaju svakodnevno funcionisanje starijih lica u začetku potrebno je negu prilagoditi njihovim zdravstvenim potrebama. Starije osobe sa složenim, hroničnim bolestima, poput raka i dijabetesa, progresivnim stanjima, poput mišićne distrofije i Parkinsonove bolesti, ili naprednim kognitivnim bolestima, poput Alchajmerove i Huntingtonove bolesti, mogu zahtevati negu dvadesetčetvoročasovnu negu u staračkom domu. U zavisnosti od stepena nege koji im je potreban, određuju se različite vrste terapija i rehabilitacionih vežbi.
Takođe, u situacijama kada je vašim najdražima potrebna rehabilitacija ili fizikalna terapija usled problema sa kretanjem, preloma kuka ili moždanog udara, omogućen je sveobuhvatni tretman od strane lekara fizijatra i fizioterapeuta.
U domu za stare Nana, rehabilitacioni program započinje pregledom ortopeda i fizijatra, sprovodi se uz svu neophodnu opremu i aparate. Tretmani su individualni i prilagodjeni potrebama pacijenta, takođe je omogućeno da se oni sprovode u krevetu, sali za fizikalnu terapiju ili na stazi za šetanje, zavisno od faze oporavka. Pored kineziterapije, na raspolaganju su i drugi oblici terapije, kao što su ultrazvučna, magnetoterapija, laser terapija, terapija dijadinamskim i interferentnim strujama, TENS. Njima se uspešno tretiraju stanja hroničnog bola u mišićima i zglobovima. Dom Nana poseduje posebno opremljenu salu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju sa svim neophodnim aparatima kao što su laser, ultrazvuk, elektrostimulator, aparat za magnetnu terapiju i terapiju strujama.
Uslovi boravka u domu za stare
Dom Nana je mesto za privremeni ili trajni smeštaj za korisnike koji svoj mir mogu pronaći u sobama hotelskog tipa. Prostrane sobe sa kupatilom i terasom omogućavaju rehabilitaciju za pokretne, polupokretne i nepokretne članove doma, kao i kompletnu opremu za rad sa nepokretnim ili otežano pokretnim licima.
Prostrano i osvetljeno mesto za boravak omogućava svim korisnicima, nezavisno od njihovih mogućnosti kretanja, siguran i bezbedan pristup svim nivoima objekata uz pomoć lifta i širokih hodnika.
Uz to, svi korisnici imaju pristup savremeno opremljenoj kuhinji, trpezariji, sali za fizikalnu terapiju, lekarskim ordinacijama, dnevnom boravku i prostranom dvorištu. Za one sa otežanim zdravstvenim problemima obezbeđene su posebne jedinice sa bolničkim apartmanima. Dom Nana teži ka tome da zadovolji sve potrebe korisnika najrazličitijih kategorija, kao i da im pruži bezbrižnu i mirnu starost.
Takođe, druženje i zajedničke aktivnosti su izuzetno zatupljeni u programu našeg doma. Obezbeđene su različite vrste fizičkih aktivnosti, kao i kulturna dešavanja, društvene igre i slično. Često se starije osobe u domovima osećaju zanemareno, a prilike za prilike za socijalne aktivnosti su male. Iz tog razloga, prilikom promene staračkog doma, treba uzeti u obzir sve faktore koji čine da vreme provedeno u domu bude ispunjeno i bezbrižno.
Cena boravka u staračkom domu
Cena jeste bitan, ali ne bi trebalo da bude i presudan faktor u donošenju odluka o promeni smeštaja starijih osoba. Promena smeštaja je teška, nezavisno od toga da li se osoba iz finansijskih razloga mora preseliti u lošiji ili bolji smeštaj. Tada treba donositi mudre odluke na koje mogu uticati brojni činioci, kao što su opremljenost i broj kreveta u sobi, pomoć pri ishrani, zdravstvena nega i slično.
Ukoliko, po smeštanju korisnika u dom Nana, nažalost dođe do pogoršanja zdravstvenog stanja koje zahteva i veći stepen nege, ugovorena cena po prijemu u dom se nadalje ne menja.
Plaćanje boravka na mesečnom nivou obuhvata neke od najznačajnih stavki kada su nega i zaštita
korisnika u pitanju, a mogu se izdvojiti:
- 24-časovna pomoć od strane medicinskih sestara/negovatelja
- Održavanje lične higijene korisnika, ukoliko lice nije u mogućnosti da samostalno obavlja istu
- Pomoć pri ishrani, ukoliko korisnik doma ima potrebu za navedenim
- Rad sa socijalnim radnikom i andragogom, kao i različite vrste socijalnih aktivnosti
- Ishrana u vidu 5 obroka (glavna jela i užine)
- Ukoliko je potrebno, vežbe sa fizioterapeutom i svakodnevni lekarski pregledi
- Briga medicinskih sestara o redovnom konzumiranju terapije i lekova