Smeštanje bliske osobe u Dom za stara lica je jedna od najtežih odluka za doneti. Razlozi za razmatranje te odluke su raznovrsni. Od zdravstvenih do socijalnih faktora koji utiču na svakodnevnu funkcionalnost osobe i njen kvalitet života.
Dom za stara lica – kada je pravo vreme?
Kada dođe do momenta da se naši bližnji moraju oslanjati na našu pomoć i podršku ne bi li zadovoljili svoje potrebe, a porodica i prijatelji, usled ritma života ili zdravstvene krize, ne mogu više pružati adekvatnu negu svojim voljenima – vreme je za donošenje odluke u kojoj moraju učestvovati svi članovi porodice, a u cilju očuvanja kvaliteta života svih uključenih.
Ako govorimo o potrebama naših najbližih koje više ne možemo zadovoljiti, onda najčešće mislimo na zdravstveni aspekt i zdravstvenu negu.
U odnosu na to koja vrsta zdravstvene krize je u pitanju, i u odnosu na to da li je ona trenutna ili se radi o stanju koje će se progresivno pogoršavati, postajemo svesni da ne možemo izaći u susret rešavanju tih kriza. Bilo da se radi o tome da nemamo uslove i adekvatnu stručnost da im pomognemo ili, usled ritma života. Ne možemo se dovoljno vremenski posvetiti brizi o nama bliskoj osobi. Tada je dom za stara lica najkvalitetnije rešenje.
Smeštaj u dom za stara lica – Zašto je to najbolja odluka?
Obično, nakon spoznaje da ne možemo samostalno odgovoriti na splet novih uslova koje starost kao životno doba donosi, kao ni na nove uslove zdravstvenog stanja osobe o kojoj brinemo, i uz samu pomisao na smeštanje u adekvatnu ustanovu, dolazi i osećaj krivice i osećaj da napuštamo dragu osobu.
Medjutim, šta je ono što je bitno da sagledamo kada donosimo odluku o izmeštanju osobe iz njenih kućnih uslova i socijalnog okruženja na koji je navikla i koji joj je poznat:
Nega koja će biti pružena u Domu za stare je sveobuhvatna. Sprovodi se kroz zadovoljenje fizioloških, zdravstvenih, socijalnih pa i kulturnih i duhovnih potreba osobe. Sve to uz stručna lica koja sarađuju u timu, ne bi li korisnik bio zbrinut i što bolje prilagođen novim uslovima života. Ta vrsta zbrinjavanja se postiže kroz saradnju multidisciplinarnog tima i teško se može postići u kućnim uslovima.
Svakako, uloga porodice i bližnjih i dalje ostaje kao najbitniji segment emotivne podrške. Pored emotivne podrške koju će dobiti od svog novog okruženja. Na ovaj način će se očuvati kvalitet života osobe koja se smešta u Dom za stara lica, a i njene porodice. Porodica se može više usmeriti na pažnju i podršku, a manje na lečenje, negu i zbrinjavanje.
Takodje, sama porodica i svi bližnji, zajedno sa stručnim licima Doma za stara lica, postaju deo tima. Deo tima kojem je najbitniji zadatak prilagođavanje i boljitak osobe o kojoj zajednički brinemo.
Bojana Klinčević, socijalna radnica u domu za stare Nana.