Šta očekivati od rehabilitacije frakture kuka nakon operacije? Da li prelom kuka kod starijih može da zaraste bez operacije?
Prelom kuka u starijoj dobi je izuzetno ozbiljno stanje, koje je veoma često praćeno novonastalim bolestima koje se javljaju kao posledica nepokretnosti pacijenta, gubitkom samostalnosti i smanjenjem očekivanog životnog veka.
Operacija kuka i postoperativna rehabilitacija
U optimalnim uslovima, kada opšte zdravstveno stanje pacijenta dozvoljava, pribegava se operaciji kuka koja se sastoji najčešće od ugradnje totalne proteze zgloba. U pojedinim slučajevima se mogu koristiti metalni fiksatori u vidu šrafova kojima se stabilizuje prelom i omogućava da kost zaraste. Operacija kuka pruža najbolji i najbrži zdravstveni efekat, brza vertikalizacija pacijenta koji hoda već nakon par dana i vraća se, kroz rehabilitaciju, svakodnevnim aktivnostima.
Nakon operacije je važno sprovesti adekvatnu fizikalnu terapiju (vežbe za oporavak posle operacije kuka), pre svega kineziterapiju, uz zdravstvenu kontrolu pacijenta i stalni lekarski nadzor. Oporavak posle operacija kuka kod starijih osoba može biti dugačak proces, zato je važno akcenat staviti na brzo podizanje iz kreveta u ranom postoperativnom toku, hod uz pomoć pomagala, uz korišćenje ostale adekvatne opreme koja sprečava luksaciju i ispadanje ugrađene proteze – adaptere za toalet i krevet odgovarajuće visine (u prvim danima najbolje bolnički). Važna je prevencija postoperativnih komplikacija, pre svega sprečavanje formiranja krvnog ugruška u dubokim venama karlice i nogu, koji može da dovede do razvoja plućne embolije, stanja koje vitalno ugrožava pacijenta. Da bi se ovo sprečilo pacijentima se daje odgovarajuća profilaktička terapija, najčešće u vidu potkožnih injekcija, u toku prvih mesec dana od povrede ili operacije.
Kod starijih ljudi koji se otpuštaju iz bolnice nakon operacije kuka, kao posledica antibiotika koje primaju i pada imuniteta relativno često se može razviti dijareja koja dovodi do dehidratacije i dodatnog iscrpljivanja organizma. Posebno su opasne dijareje izazvane klostridijom, bakterijom koja naseljava sluznicu creva nakon prekomerne upotrebe antibiotika, koje pacijenti najčešće dobiju u bolničkim uslovima. Klostridija izaziva dugotrajne i česte dijareje koje se teško leče i ukoliko se ne izleče adekvatno, mogu se ponavljati. Imajući ovo u vidu, u postoperativnom toku jako je važno koristiti probiotike i druge lekove koji se daju uz antibiotsku terapiju koji preventivno deluju na infekciju klostridijom. U slučaju obilnih dijareja neophodna je kontinuirana intravenska primena infuzionih rastvora kojima se pacijen rehidrira, sve dok se zdravstveno stanje ne poboljša.
Još jedan od potencijalnih zdravstvenih problema u postoperativnoj rehabilitaciji starih nakon frakture kuka nosi sa sobom aplikacija urinarnog katetera, koji se, s obzirom na nepokretnost pacijenta, stavlja odmah po prijemu u bolnicu, a skida u danima nakon operacije, ili nakon otpusta iz bolnice. Urinarni kateter nosi rizik od razvoja infekcije mokraćnih puteva koje kod pacijenata ove dobi, koji se još uvek oporavljaju i nisu u potpunosti zdravi, mogu biti veoma ozbiljne. Neophodno ih je na vreme otkriti i lečiti, imajući u vidu sva neželjena dejstva antibiotika na funkciju creva. Kod starijih muškaraca, često se nakon uklanjanja katetera, javlja nemogućnost mokrenja, uglavnom kao posledica benignog uvećanja prostate, bolesti koja je uobičajena za stariju dob, a u ovom slučaju postaje prepreka za oticanje urina. Retencija urina zahteva vraćanje katetera, vežbe za uspostavljanje funkcije mokrenja, nekada uz lekove kojima se ova funkcija olakšava.
Nehirurške terapije kuka
Dok se u većini slučajeva fraktura kuka kod starih osoba ne može sanirati samostalno, bez operacije, postoji i manji broj preloma koji imaju potencijal da srastu u određenoj meri i omoguće oslonac na povređenu nogu. Prelomi nastali van zglobne kapsule, prelomi trohantera butne kosti koji ne nose veliki deo tereta, peritrohanterične frature bez dislokacije-mogu potencijalno da zarastu. Na osnovu rendgenskog snimka, tačnog mesta preloma i položaja delova kosti koji treba da srastu, može se proceniti mogućnost formiranja koštanog kalusa i zarastanja. Osteoporoza koja predstavlja smanjenu gustinu kostiju u starijoj dobi predstavlja dodatni otežavajući faktor. Period zarastanja vezan je za imobilizaciju noge u odgovarajućem položaju, boravak u postelji više od mesec dana, u toku kojih treba voditi računa o komplikacijama vezanim za produžen boravak u postelji. Među najznačajnijim su upala pluća i dekubitalne rane nastale od ležanja – obe mogu imati veoma loš tok, pa ih je zato neophodno na vreme otkriti i lečiti.
Adekvatni unos kalcijuma i minreala, tretman osteoporoze i permanentno praćenje zdravstvenog stanja pacijenta su od vitalnog značaja.U selektivnim situacijama se aplikacija u zglob plazme obogaćene trombocitima (PRP) pokazala kao faktor koji značajno ubrzava zarastanje preloma, pokreće zarastanje u situaciji kada duže vreme nema napredovanja u zarastanju i utiče na kompaktnost formiranog kalusa. U daljem toku rehabilitacije, nakon formiranja koštanog kalusa, uz pomoć ortoza – hodalica pacijent ustaje iz postelje, najpre uz delimičan, a kasnije uz sve veći stepen oslonca na povređenu nogu.
Kod starijih pacijenata kod kojih je došlo do preloma kuka, kao posledica ozbiljnog efekta na celokupno zdravstveno stanje, može doći do ispoljavanja psihičke uznemirenosti, sa dezorjentacijom, agresijom, psihotičnim reakcijama i znacima demencije. Ovakva stanja su česta, ali uglavnom prolazna, zahtevaju odgovarajući medikamentni tretman, praćenje od strane lekara i pojačan celokupni nadzor nad pacijentom.
Rehabilitacija starih nakon frakture kuka je veoma kompleksan proces koji se sprovodi u ustanovama specijalizovanim za stacionarno zbrinavanje i fiziklanu medicinu, prema protokolu opravka formiranom individualno za svakog pacijenta, uz učešće ortopeda, fizijatra, lekara koji svakodnevno prate zdravstveno stanje pacijenata i redovni rad sa fizioterapeutom.
Ukoliko je vašim bližnjim potrebna banjska rehabilitacija ili fizikalna terapija nakon operacije preloma kuka, dom za stare Nana omogućava sveobuhvatni tretman od strane lekara fizijatra i naših fizioterapeuta.
Medicinski tim doma za stare Nana.