Veoma važan trenutak u životu starijih osoba jeste donošenje odluke o promeni životne sredine i samog načina života. Kod njih tada preovladava, s jedne strane, strah od gubitka samostalnosti i odvajanja od ličnih stvari i dragocenosti, a sa druge strane nemoć i griža savesti zbog dodatnih obaveza članovima porodice. Zato, domovi za stare teže ka stvaranju uslova koji zadovoljavaju sve potrebe korisnika i čine da se oni osećaju kao kod kuće.
Kako izgledaju prvi koraci nakon odabira staračkog doma?
Odgovarajuća medicinska nega, 24-časovna briga, održavanje lične higijene i redovna ishrana su samo neke od izuzetno važnih stavki, koje treba razmatrati prilikom pažljivog odabira doma za stare.
Međutim, šta nakon toga?
Starački dom koji ste izabrali za vaše najstarije članove porodice omogućava im da budu rasterećeni, bezbrižni i da imaju sve što im je potrebno za lagodan život, kao i stručno osoblje koje im može pomoći pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Takođe, stanarima doma Nana je na usluzi profesionalno opremljena kuhinja, glavni dnevni boravak i trpezarija, prostrano dvorište sa letnjikovcem, kao i posebne jedinice sa bolničkim apartmanima koje poseduju sav potreban nameštaj, krevete, posteljinu, police za odlaganje… Dakle, nije potrebno mnogo pripreme pre dolaska korisnika u sam starački dom, jer im je obezbeđeno sve što im može biti potrebno za ugodan i komforan boravak.
Međutim, kako bi im prelazak na drugačiji način života bio dodatno olakšan, potrebno je da ponesu neke sitnice, lične stvari koje ih asociraju na njihov dom. Omiljenu šolju za jutarnju kafu, pribor za jelo, porodičnu fotografiju, ili neki drugi detalj koji čini njihovu svakodnevnu rutinu. Bez obzira na odličnu opremljenost staračkog doma Nana, korisnici mogu sa sobom poneti sopstvenu posteljinu, ćebe i jastuk koji će doprineti miru i osećaju kao da su kod kuće.
Osim toga, naravno, potrebno je da korisnik ponese ličnu garderobu, sredstva za higijenu i slično. Svi lični predmeti koje korisnik donese tokom prijema u dom biće obeleženi i upisani u knjigu ličnih stvari korisnika, kao i svako naknadno donošenje pojedinosti.
Šta je bitno da dobijete od staračkog doma u prve 2 nedelje boravka?
Za kvalitetan i ispunjen život korisnika doma za stare osobe izuzetno je važna adekvatna zdravstvena nega i zaštita. Svaki pacijent je drugačijeg zdravstvenog stanja, te redovna i adekvatna briga o njihovom zdravlju neophodna. Stručno medicinsko osoblje i lekari brinu o korisnicima 24 časa dnevno.
Nakon što se korisnik udobno smesti u svoj novi dom, započeće proces prilagođavanja i procene opšteg zdravstvenog stanja. Doktori koji su svakodnevno na raspolaganju će detaljno pregledati dosadašnju medicinsku dokumentaciju, upoznati se sa korisnikom i njegovom porodicom, kao i sa svim zdravstvenim aspektima zbrinjavanja. U zavisnosti od procene opšteg zdravlja pacijenta, lekar će ga uputiti na preglede lekara specijalista iz različitih oblasti, kao što su neuropsihijatar, psiholog, internista i kardiolog.
S obzirom da je je internistički pregled osnova za utvrđivanje rizika od pojave različitih složenih bolesti koje često napadaju grupu organa, vrlo je važno obaviti ovaj pregled na samom početku novog životnog poglavlja vaših najstarijih članova porodice. U njega spadaju: sistematski kardiološki pregled, endokrinološki, urološki kao i gastroenterološki pregled.
Socijalni radnik će, ukoliko je to moguće, razgovarati sa korisnikom o navikama, hobijima i celokupnom načinu života, kako bi važne pojedinosti pomogle korisniku da se lakše i brže prilagodi novim uslovima.
Takođe, pregled neurologa može biti izuzetno značajan u procesu oporavka starijih osoba, posebno kod onih koje imaju poteškoća pri kretanju i obavljanju osnovnih fizičkih aktivnosti. Zbog čega će neuropsihijatar obaviti neuropsihološku procenu sposobnosti mozga da obavlja funkciju pamćenja, učenja ili sećanja, što olakšava lekaru da zaključi da li pacijent boluje od demencije ili, pak, od depresije, stresa ili postraumatskog sindroma. Isto tako, ako postoje naznake Alchajmera potrebno je obavesti lekara kako bi mogao da obavi razgovor i sve potrebne testove sa pacijentom i tako utvrdio stepen oboljenja.
Uz to, važno je obavestiti lekara o povremenim potreškoćama sa kretanjem, kako bi na vreme izvršio neophodne provere koštano-mišićnog sistema.
Kako se izboriti sa neočekivanim?
Starenje možemo sagledati iz više aspekata, fizičkog, psihičkog i socijalnog, samim tim oni utiču i na kvalitet života starije osobe. Za njih je promena mesta boravišta često praćena socijalnom izolacijom, problemima u prilagođavanju i osećajem da se nekome nameću, a za neke sam prelazak u dom znači prestanak interakcije s prijateljima i porodicom. Međutim, situacija je potpuno drugačija, posete su u velikom broju omogućene, a pisma i telefonski pozivi često pristižu. Sve ovo je veoma značajno za psiho-fizički oporavak pacijenta.
Mnogi stari ljudi gube sposobnost samostalne brige o zdravlju zbog ograničene pokretljivosti i drugih fizičkih problema, psihološke ili moralne slabosti. Često im je potreban neki oblik dugoročne nege, uključujući i negu u staračkom domu. Starački dom Nana brine o svojim korisnicima 24 časa dnevno, vodi računa o ishrani, terapiji, ličnoj higijeni. Stalnim praćenjem korisnika i konsultacijama sa neurologom i neuropsihijatrom se olakšava proces prilagođavanja, kao i uspostavljanje svakodnevne rutine. Zaposleni u našem domu uvek vode računa o ljubaznoj i prijatnoj komunikaciji za korisnicima, ambijent je ušuškan i odiše kućnom atmosferom. Dom Nana uvek teži ka tome da se korisnici osećaju sigurno i komforno, kao i da sa što manje stresa prođe kroz period prilagođavanja na novi prostor, okruženje i ljude oko sebe.
Kroz razgovor i saosećanje pratimo zajedno želje najstarijih
Izbor odgovarajućeg staračkog doma, kao i sama promena načina života i prilagođavanje nisu jednostavni i neretko mogu biti vrlo iscrpljujući. Međutim, uz pravi sistem podrške, kako kod kuće, tako i u odabranom domu, ceo proces je znatno olakšan. Starački dom Nana obezbeđuje stručno i pouzdano osoblje čiji je cilj, prvenstveno, pružanje adekvatne zdravstvene nege i zaštite, a njihova uloga se ogleda i u procesu olakšanja perioda prilagođavanja. Svakodnevne socijalne aktivnosti predstavljaju izuzetno važan deo kako mentalnog, tako i fizičkog zdravlja naših korisnika, zato dobro raspoloženje i pozitivan stav osoblja dodatno utiču na opšte zdravlje pacijenata.
Dakle, pažljivo slušajte svoje roditelje, bake i deke, uključujte ih u donošenje odluka i pomozite im da svoj apartman preurede u novi dom. Uverite ih da su veoma važni za vašu porodicu. Takođe je od izuzetnog značaja da prihvatite njihova osećanja i da im, uz podršku, dopustite period uklapanja u novu sredinu i ljude. Na ovaj način, uz minimalne poteškoće, možete olakšati svojim roditeljima proces prilagođavanja i prve dane života u staračkom domu.